Loading...

مقالهٔ «ایدهٔ خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟»، منتشرشده در هفته‌نامهٔ شنبه شهریور 95

مقالهٔ «ایدهٔ خوب چه ویژگی‌هایی دارد؟»، منتشرشده در هفته‌نامهٔ شنبه شهریور 95

دنیای پیچیده کسب وکار، دنیای پرماجرا و رمز و رازهای متحیر کننده ای است که فقط کسانی با این شگفتی ها مواجه می شوند که دل به دریا زده و تمام زندگی خود را وقف ایده آرمانی خود می کنند. با شنیدن خبر موفقیت های کارآفرینان بزرگ در دل آرزو می کنیم که ای کاش ما آن فرد خوش شانسی بودیم که اکنون آوازه اش سراسر دنیا را فرا گرفته است و کسب و کاری میلیارد دلاری دارد. وجود چنین کارآفرینانی با ایده هایی خلاقانه و بکر انسان را وسوسه می کند همواره بدنبال ایده های جدید باشد. ایده هایی که گاها در کمترین زمان ممکن ما را به دنیای خوشبختی و سعادت مادی می رساند در آن صاحب قدرت و نفوذ فراوان هستیم و هر آرزویی که داریم در آن برآورده می شود و یا نقطه اثری را ایجاد میکنیم، ارزشی را برای مشتریان ارایه میکنیم و در نهایت موثر زندگی میکنیم. سوالی که در اینجا مطرح می شود این است که آیا رسیدن به موفقیت از راه دست یافتن به ایده ای بکر می گذرد؟ آیا ایده ای که در ذهن داریم کلید همه مشکلات است؟ آیا باید با تمام توان از ایده خود حراست کنیم؟ و نهایتا سوال اصلی این یادداشت که اصولا ایده خوب چه ایده ای است؟ 

اگر بدنبال رسیدن به موفقیت هستیم باید توجه داشته باشیم که نکات بسیار ظریف و ناگفته ای در دنیای کسب و کار وجود دارد که رعایت نکردن آنها علاوه بر اینکه ما را به موفقیت نمی رساند بلکه باعث می شود سال های طولانی تلاش و فعالیتی بی ثمر انجام دهیم که نهایتا چیزی جز سرخوردگی برایمان ندارد. یعنی به نوعی در برخی از فعالیتهای روزانه بیشتر با توهم نیل به موفقیت قدم میگذاریم و شاید گاهی چرخی نو میسازیم و آنقدر در دنیای ذهنی طراحی ایده جذاب خود غرق شدیم که از تکاپو و پیشرفت پیرامون و رقبای خود غافلیم.

در فرایند کارآفرینی ایده پلی است بین نیازها و محصولات جدید. کارآفرینان همواره بر اساس بررسی وضعیت موجود و تشخیص نیازها، مشکلات، دغدغه ها و روش های بهتر انجام کار به دنبال ایجاد محصولات جدید از طریق ایده های کارآفرینانه هستند. 

ایده ما زمانی می تواند مثمر ثمر باشد و در بازار تحول ایجاد کند که راه حلی ارائه می دهد براحتی قابل استفاده باشد و پیچیدگی زیادی برای مشتری نداشته باشد. مشتری با دیدین محصول جدید با یادآوری دشواری ها و دغدغه های خود پی به کاربرد آن ببرد. ایده محصولات دارای ریموت کنترل با توجه به نیاز به انجام فعالیتی از راه دور آنچنان ساده، کاربردی و از بین برنده مشکلات است که هر انسانی بدون پرسش و تنها با لحاظ متغیرهایی مانند قیمت حاضر است در مقابل دریافت آن پول بپردازد. ایده هایی که با تفکر طراحی همراه هستند و در پی آن بسترهای مناسبی را برای خلق محصولات جدید ایجاد می کنند جذابیت را چندین برابر می کنند، اگر به ادیسون، استیوجابز و ... نگاه کنیم داشتن تفکر استراتژیک طراحی را به وضوع در میابیم.

از طرفی حجم بازار یک محصول نقش مهمی در موفقیت آن دارد. ممکن است یک ایده بدنبال برطرف کردن نیاز افرادی معدودی باشد و از اهمیت زیادی برخوردار نباشد در این صورت برای محصول جدید بازار بزرگی نمی توان متصور بود که می تواند منجر به شکست آن شود. یعنی احتمال خرید مشتریان کاهش پیدا کرده و درنهایت ریسک توفیق در کسب وکار بالا می رود.

زیرساخت های لازم برای اجرایی شدن ایده باید وجود داشته باشد. اگر شما بدنبال انتقال آدم ها با سرعت نور بر روی زمین هستید نیاز درستی را تشخیص داده اید اما تا وقتی شرایط معابر، خیابان ها و جاده ها به شکل موجود باشد تولید چنین محصولی موفقیت چندانی نخواهد داشت. همچنین فناوری های مکمل محصول نیز باید وجود داشته باشد تا شما با قرار گرفتن در زنجیره فناوری های موجود محصول خود را کاربردی کنید. در مثال تولید محصول الکترونیکی در روستایی که هنوز دارای شبکه برق نیست راه به جایی نخواهد برد. 

شرایط فرهنگی، اجتماعی، اقتصادی، سیاسی و سلایق و ترجیحات افراد نیز بر روی موفقیت ایده تاثیر گذار است. شما نمی توانید بدنبال تولید محصولاتی باشید که برخلاف باورهای فرهنگی موجود است، یا با محدودیت های سیاسی مواجه است و یا با ذائقه افراد بازار هدفتان سازگار نیست. تولید چیپس حشرات (خنده) در ایران تنها صرف هزینه ای بیهوده است اما همین محصول می تواند موفقیت فراوانی در کشورهای جنوب شرق آسیا خصوصا چین داشته باشد. 

یکی از مهمترین مسائل موجود در زمینه به موفقیت رسیدن یک ایده تشکیل تیم توانمند برای اجرایی کردن آن است. گستردگی قلمرو یک کسب و کار به قدری است که هیچگاه نمی توان به تنهایی قدم در آن گذاشت. ایجاد یک تیم مکمل که ابعاد مختلف کسب و کار را بشناسند، با اشتیاق و هم آرمان با هم به دنبال خلق راه حل باشند یکی از عوامل بسیار با اهمیت در این موفقیت هاست.

در نهایت ایده خوب ایده ای است که دغدغه اصلی ایده پرداز باشد و حاضر باشد برای آن سال ها وقت صرف کند در راه تبدیل ایده به محصول مشکلات طاقت فرسا را تحمل کند و بعد از شکست های متعدد دست از اجرایی شدن آن بر ندارد تا وقتی که به موفقیت برسد.

منبع: هفته‌نامهٔ شنبه

برای دانلود مقاله کلیک نمایید.

مقالات مشابه
Too small!

MAKE YOUR BROWSER WINDOW WIDER

Please resize the browser window wider, you are not in mobile device. Switch to mobile device to see the mobile view.